MENU

Těhotné ženy na cestách

Jakým rizikům jsou na cestách vystaveny těhotné ženy?

Těhotné ženy na cestách

Jakým rizikům jsou na cestách vystaveny těhotné ženy?

Nejčastěji trápí těhotné cestovatelky únava, pálení žáhy, zhoršené trávení, zácpa, vaginální výtok, křeče v nohou, časté močení, hemoroidy a otok nohou. Těhotné ženy, především v pokročilejším stupni gravidity, by neměly cestovat do méně rozvinutých zemí, především ohnisek rezistentní tropické malárie, žluté zimnice a spavé nemoci, jen tehdy, je-li to opravdu nezbytné. Pokud se cesta do oblastí bez rychle dostupné zdravotnické pomoci nedá odložit, nejvhodnější je období mezi 18. a 24. týdnem gravidity, kdy už je menší riziko potratu, nevolnost se zmírnila nebo úplně ustoupila, byla vykonána základní vyšetření a riziko předčasného porodu ještě nehrozí. Hrozbou pro těhotné ženy a jejich plod mohou být nejen infekční onemocnění, ale i stres spojený s cestováním a dokonce i preventivní podání některých očkovacích látek (například živých vakcín proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, tuberkulóze, žluté zimnici) a léků (některé druhy antibiotik, střevních dezinficiens, antiparazitárních přípravků apod.). Kontraindikace a případný zákaz užívání léku během gravidity jsou uvedeny na příbalovém letáku příslušného léku.

Gravidním ženám se nedoporučuje cestovat do oblastí s nadmořskou výškou nad 3600 metrů nad mořem (12 000 stop), u pokročilého nebo rizikového těhotenství nad 2500 metrů nad mořem (8200 stop) z důvodu ohrožení plodu nižším přísunem kyslíku. Nedoporučuje se konzumovat nedostatečně tepelně upravené maso, nepasterizované mléčné výrobky ani mléko, a stranit se kontaktu se zvířaty z důvodu možné nákazy toxoplazmózou, listeriózou, brucelózou, antraxem apod. s rizikem pro matku i plod. Pití kontaminované vody přináší riziko infekce např. virem hepatitidy A a především pro těhotné ženy v poslední třetině gravidity nebezpečným virem hepatitidy E (umírá až třetina infikovaných). Nedoporučuje se však ani pití vody vyčištěné purifikačními tabletami s obsahem jódu.

Každá těhotná žena by po příjezdu do cílové oblasti měla co nejdříve zjistit adresu nejbližšího zdravotnického zařízení, v čemž jí může pomoci zastupitelský úřad v dané zemi. Těhotným ženám v pokročilejším stupni gravidity včetně žen-cestovatelek se nedoporučuje namáhavé cvičení, horké koupele, sauna, vodní lyžování, jízda na vodních skútrech, potápění apod. V dopravních prostředcích by měly těhotné ženy používat bezpečnostní pásy. Statistiky dopravních nehod ukazují, že následky pro matku i plod jsou mnohem vážnější, když během nárazu není žena připoutána.
Gravidita oslabuje schopnost koncentrace a rychlost reakcí, proto by měly ženy v tomto období řídit motorové vozidlo pomaleji a obezřetněji.

Jaká pravidla platí pro cestování těhotných žen letadlem?

Cestování letadlem je třeba u těhotných žen pečlivě zvážit. Změna tlaku během letu (u menších letadel bez udržovaného tlaku v kabině), snížená saturace vzduchu kyslíkem a zvýšený stupeň kosmického záření (při standardní letové výšce dopravních letadel jsou cestující vystaveni stonásobně vyšší radiaci než na zemi) představují pro nastávající matky a jejich plod zdravotní rizika. Proto letecké společnosti obvykle odmítají transportovat ženy v poslední třetině gravidity – u nekomplikovaného zdravého těhotenství se zákaz vztahuje na těhotenství od 32. až 36. týdne gravidity, přičemž aerolinie mohou vyžadovat potvrzení gynekologa o gestačním věku a očekávaném datu porodu (pro pilotky a letušky je limitem 20. týden těhotenství). Bezpečnostní detektory na letištích pracují na principu magnetického pole, a proto nejsou pro těhotné ženy nebezpečné. Cesta letadlem může zhoršit také nevolnost a zvracení. Gravidní ženy stejně jako i ženy těsně po porodu, mají zvýšenou náchylnost k tvorbě krevních sraženin, které mohou způsobit život ohrožující embolii, a proto by neměly absolvovat příliš dlouhé cesty. Nedá-li se tomu vyhnout, alespoň jednou za hodinu by se měly projít, aby urychlily cirkulaci krve v žilách. Vhodnými způsoby prevence jsou hýbání chodidly, napínání lýtkového svalstva vsedě a dostatečný příjem nealkoholických a bezkofeinových nápojů v dávce přibližně 1 sklenice za hodinu.

Jak je to s preventivním očkováním, léčbou průjmu a prevencí malárie u těhotných žen?

Inaktivované očkovací látky proti dětské obrně a choleře, vakcíny proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, záškrtu, tetanu, chřipce, vzteklině, meningokové meningitidě, pneumokokům a Japonské encefalitidě jsou pro těhotné ženy bezpečné. Stejně tak imunoglobuliny proti neštovicím, hepatitidě A, hepatitidě B, vzteklině, tetanu a další. V epidemiologicky odůvodněných případech je možné po šestém měsíci těhotenství podat očkovací látku proti žluté zimnici a kontraindikovaná není ani živá orální vakcína proti dětské obrně. K léčbě průjmu se u gravidních cestovatelek doporučuje Hylak forte, případně Smecta, z antibiotik jsou přípustné erytromycin, azithromycin nebo cefixim; jakmile se však dostaví horečka nebo se ve stolici objeví krev či hlen, je nutné bezodkladně vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Ze skupiny antimalarik mohou těhotné ženy užívat chlorochin, proguanil a chinin. Podle novějších výzkumů i meflochin. Protože se neprokázal škodlivý účinek meflochinu ani chlorochinu na vývoj plodu v prvních fázích gravidity, páry plánující těhotenství nemusí po užívání těchto antimalarik čekat s oplodněním, jak tomu bylo v minulosti (dokonce několik měsíců). Naopak sulfadoxin-pyrimetamin, doxycyklin a halofantrin jsou pro těhotné ženy kontraindikovány.


Chcete vycestovat do exotických dálek, ale nemáte dostatečné a celistvé informace o zdravotní situaci a podmínkách vstupu do dané země?


Napište nám na info@viaoptima.eu.


Další články z kategorie Tipy

Kvalitu našich služeb dokládají léta zkušeností.

82
kurzů
40+
destinací
4
kontinenty
21
let na trhu
100%
spokojenost


SINGAPUR + thajský ostrov KRABI

SINGAPUR + thajský ostrov KRABI

8. 3. 2024 - 18. 3. 2024

Zdravotní rizika pro české cestovatele v jihovýchodní Asii

PLNĚ OBSAZENO
Zobrazit nabídku »
FRANCIE - krásy Provance

FRANCIE - krásy Provance

květen 2024

Cestovní medicína - rizikové skupiny cestovatelů

PřIPRAVUJEME
Zobrazit nabídku »
FAERSKÉ OSTROVY

FAERSKÉ OSTROVY

červenec 2024

Cestovní medicína regionu severní Evropa

PŘIPRAVUJEME
Zobrazit nabídku »
LIBANON (přeloženo z roku 2023)

LIBANON (přeloženo z roku 2023)

květen 2025

Cestovní medicína - rizikové skupiny cestovatelů

PŘIPRAVUJEME
Zobrazit nabídku »
ALJAŠKA

ALJAŠKA

červenec 2025

Přírodní ohniska nákaz a jejich zdravotní konsekvence

PŘIPRAVUJEME
Zobrazit nabídku »
PLAVBA JADRAN - Perly Kvarneru a severní Dalmácie

PLAVBA JADRAN - Perly Kvarneru a severní Dalmácie

srpen 2025

Cestovní medicína - rizikové skupiny cestovatelů

PŘIPRAVUJEME
Zobrazit nabídku »
JAPONSKO - 2. termín

JAPONSKO - 2. termín

říjen 2025

Cestovní medicína z pohledu vybraných specializací

PŘIPRAVUJEME
Zobrazit nabídku »